O dziennikarskiej odwadze i rzetelności. Spotkanie z Andrew Nagorskim
Świętowanie 25-rocznicy powstania Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności stało się dla uczestników programu „Media Forum. Rozwój Lokalny” okazją do spotkania z wybitnym amerykańskim dziennikarzem polskiego pochodzenia.
„Kiedy się mówi o odwadze i niebezpieczeństwie, to ludzie myślą o sytuacjach wojennych. Ja takich nie przeżyłem – dla mnie wyzwaniem była placówka w Moskwie w roku 1981 i 1982. Dla zagranicznych korespondentów nie było cenzury, ale śledzili mnie i podsłuchiwali. Zasadnicze pytanie w tamtych czasach brzmiało: jak daleko pójść, żeby znaleźć niezależne źródła i swobodnie rozmawiać z ludźmi” – mówił Andrew Nagorski, wieloletni korespondent „Newsweeka” m.in. w Moskwie, Bonn, Berlinie, Warszawie i Hongkongu, zapytany o to, co w jego karierze zawodowej oznaczała dziennikarska odwaga.
Nagorski jest również autorem wielu książek historycznych, w tym najnowszej – „Freudowi na ratunek”. W latach 2008-2014 był Wiceprezesem i Dyrektorem ds. Polityki Publicznej nowojorskiego oddziału międzynarodowego ośrodka analitycznego EastWest Institute. Od kilkunasto lat jest Przewodniczącym Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Uczestniczący w spotkaniu dziennikarze reprezentujący redakcje m.in. z Nowej Soli i Siemiatycz, Tczewa i Jarosławia ciekawi byli opinii Andrew Nagorskiego na temat przyszłości tradycyjnych mediów, ich roli w życiu społecznym i zaangażowania dziennikarzy w spory polityczne. Gość podkreślał, że mimo ogromnych zmian, jakim za jego życia podlegał zawód dziennikarza (do jego pierwszych obowiązków w redakcji „The New York Times” należało dbanie, by klei na biurkach redaktorów był gotowy do użycia), niezmienna pozostaje wartość dociekliwości, obiektywności i niezależności. Nie do przecenienia, zwłaszcza w obliczu rozwoju mediów społecznościowych, są procedury rzetelnej weryfikacji informacji, dzięki którym można budować swoją wiarygodność.
W rozmowie poruszono także temat trudności, z jakimi mierzą się redakcje lokalne zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. „Media Forum. Rozwój Lokalny” to komponentem istniejącego od 2000 r. programu „Pro Publico Bono” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Media Forum.
Zdjęcie: Maciej Starczewski