Jak nie dać się uciszyć, czyli Anty-SLAPP
Próby uciszania dziennikarzy, w tym także mediów lokalnych, są realnym zagrożeniem dla demokracji w całej Europie.
Rafał Remont ze Szczecina trafił przed sąd, bo jako dziennikarz zadał pytanie. Jak się zamyka usta mediom i organizacjom społecznym, także na poziomie lokalnym? Co zrobić, żeby temu przeciwdziałać? O tym rozmawiano na konferencji Anty-SLAPP, która odbyła się w Warszawie 25 i 26 kwietnia 2024 r.
„Akronim SLAPP składa się z pierwszych liter wyrazów Strategic Lawsuits Against Public Participation i oznacza strategiczne powództwa zmierzające do stłumienia debaty publicznej” – pisze mec. Paweł Czajkowski w przygotowanym w ramach programu „Media Forum. Rozwój Lokalny” opracowaniu „Jak nie dać się SLAPP-om?”. Tego typu działania stają się coraz większym zagrożeniem dla demokracji w całej Europie: ich liczba wzrosła z 570 w 2022 r. do ponad 820 w 2023 r. Liderem na tej liście jest Polska.
O tym, jak za pomocą tego rodzaju praktyk uciszane i zastraszane są media lokalne, opowiadali podczas konferencyjnego panelu „SLAPP-y lokalne – zakres problemu i studia przypadków”, Rafał Remont, dziś redaktor naczelny portalu Szczeciner.pl, Andrzej Andrysiak, prezes Stowarzyszenia Gazet Lokalnych i ekspert programu „Media Forum. Rozwój Lokalny”, Łukasz Religa z Portalu Kujawskiego oraz Jarosław Mazanek z „Gazety Myszkowskiej”.
Konferencję zorganizowały Agora, ARTICLE 19 Europe, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Prague Civil Society Center i Sieć Obywatelską Watchdog, a Fundacja Media Forum, która realizuje program „Media Forum. Rozwój Lokalny”, była jednym z jej współorganizatorów.