O dziennikarstwie, nie tylko lokalnym, w praktyce. Relacja

Blisko 100 dziennikarek i dziennikarzy mediów lokalnych z całej Polski wzięło udział w podsumowaniu pierwszej edycji szkoleń w ramach projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny”.

Gośćmi specjalnymi spotkania, które odbyło się 6 października w Warszawie, byli: Agata Passent, Jerzy Baczyński, Szymon Jadczak i Michał Rusinek.

Media lokalne budują kapitał społeczny

W 2021 roku Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności do swojej oferty programowej włączyła nowe przedsięwzięcie – „Media Forum. Rozwój Lokalny”. Jego celem jest rozwój zawodowy dziennikarzy mediów lokalnych poprzez podnoszenie ich kompetencji w ramach szkoleń prowadzonych przez doświadczonych dziennikarzy mediów ogólnopolskich i lokalnych oraz innych ekspertów. Projekt jest realizowany przez Fundację Media Forum.

„Wolne, niezależne i profesjonalne media lokalne służą kształtowaniu aspiracji rozwojowych oraz rozwiązywaniu problemów lokalnych wspólnot – podobnie jak sprawnie działające organizacje obywatelskie oraz inicjatywy lokalnych liderów, które od lat wspieramy w naszych fundacyjnych programach” – powiedział ambasador Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Bilans pierwszej edycji

To blisko 300 godzin warsztatów, wybitni eksperci i wykładowcy, a wśród nich Ewa Ewart, Magdalena Rigamonti, Andrzej Andrysiak, Jacek Pawłowski i Wojciech Bojanowski. Trzy pionierskie, unikatowe badania rynku mediów lokalnych w Polsce. Ponad 60 porad prawnych mecenasa Pawła Czajkowskiego z kancelarii Wardyński i Wspólnicy. To również edukacyjna platforma multimedialna dla uczestników szkoleń, a także wizyty studyjne w redakcji TVN24.

„Wszystkie te działania i wydarzenia, są dziś źródłem naszej wielkiej satysfakcji. Ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że za sukcesem tego projektu stoją przede wszystkim jego absolwenci – ponad 300 dziennikarek i dziennikarzy lokalnych z całej Polski”, którym w swoim wystąpieniu serdeczne gratulacje złożył prezes PAFW.

Wyzwania dziennikarstwa, nie tylko lokalnego

O tym, jak założyć lokalną gazetę i z jakimi wyzwaniami się to wiąże, opowiedzieli Anna Kondraciuk z podlaskiego „Nowego Kuriera” oraz Argymir Iwicki, który odtworzył znaną lokalna markę „Czas Chojnic”. „Szkolenie dało mi odwagę, dowiedziałem się, że mogę i potrafię być dobrym dziennikarzem. Trzy miesiące po szkoleniu zarejestrowaliśmy na nowo tytuł »Czas Chojnic«. Moim marzeniem było medium, które będzie blisko każdego mieszkańca Chojnic. W świecie, w którym ta bliskość przestaje być tak ważna, odgrywa to niezwykle istotną rolę” – tłumaczy Argymir Iwicki.
Czy w dzisiejszym świecie niezależne, wolne, dziennikarstwo ma sens? „Bardzo mocno wierzę, że tak. Sens społeczny ma tylko niezależne dziennikarstwo. Dla wspólnoty, dla demokracji, dla działania instytucji państwa jest fundamentalnym bezpiecznikiem” – uważa Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika „Polityka”, który twierdzi, że zawód dziennikarza jest pewną formą misji publicznej.

Rzetelność dziennikarska i problemy branży medialnej w ujęciu ogólnopolskim i lokalnym były natomiast głównymi tematami rozmowy Andrzeja Andrysiaka, wydawcy lokalnego tygodnika „Gazeta Radomszczańska”, i Szymona Jadczaka, dwukrotnego laureata nagrody Grand Press w kategorii news, dziennikarza i publicysty związanego z portalem Wirtualna Polska.

„Absolutnie nie wierzę w to, że są jakieś granice między lokalnością a globalnością. Gdybym mieszkała w Sokołowie Podlaskim, na pewno dołączyłabym do lokalnego medium. W każdym miejscu, niezależnie, czy jest to miasto wojewódzkie, czy mniejsze, są tematy, które mnie fascynują” – powiedziała Agata Passent, dziennikarka i felietonistka, obecnie pracująca dla „Gazety Żoliborza” i Telewizji Polskiej, która podzieliła się z uczestnikami spotkania doświadczeniami z pracy w różnych mediach.

Z kolei Michał Rusinek, literaturoznawca, tłumacz i pisarz oraz prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej, opowiedział o zjawiskach w polszczyźnie, które określił mianem „pypci na języku”. „O istnieniu języka – tego anatomicznego, jak i tego służącego do komunikacji – przypominamy sobie dopiero wtedy, gdy wyczujemy na jego powierzchni jakiś pypeć, coś, co nas uwiera, boli, drażni, przeszkadza albo po prostu śmieszy. Te uczucia, jak widać – dość mieszane, mają wspólny mianownik: świadomość języka” – argumentował Rusinek, przytaczając anegdoty wzięte z życia, dla których punktem wyjścia jest niefortunnie użyte słowo, np. „Awaria toalety. Prosimy załatwiać się na własną rękę” czy „Organizujemy sylwestry. Dowolne terminy”.
„Dziennikarstwo lokalne w praktyce” – premiera książki Jak prowadzić dziennikarstwo śledcze na poziomie powiatu? Jak opowiadać lokalne historie? Jak skutecznie weryfikować informacje? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi w książce „Dziennikarstwo lokalne w praktyce”, której premiera miała miejsce podczas tego spotkania. „Autorzy książki – doświadczeni dziennikarze i wykładowcy szkoleń organizowanych przez Fundację Media Forum – dzielą się z nami swoim doświadczeniem. (…) Ta książka to nie tylko zbiór porad praktycznych, ale też inspiracja do działania” – wyjaśnia Maciej Starczewski, prezes Fundacji Media Forum. Książka jest już dostępna w sprzedaży.

Druga edycja szkoleń – nabór już na początku 2025 roku

„Grono absolwentów szkoleń »Media Forum. Rozwój Lokalny«. będzie się powiększać, gdyż projekt ten zamierzamy prowadzić przynajmniej przez kolejne 2 lata” – zapowiedział Jerzy Koźmiński.
Maciej Starczewski i Jowita Kacik z Fundacji Media Forum, podziękowali uczestnikom projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny” za zaangażowanie, determinację w doskonaleniu ich warsztatu dziennikarskiego. „Wiedzieliśmy, że pracujemy na rzecz niezwykłych ludzi. Przede wszystkim dlatego, że odgrywają wyjątkową rolę w społeczeństwie obywatelskim” – uważa Katarzyna Sroczyńska z Fundacji Media Forum.

Przemysław Zaroń

Zdjęcie: Michał Adaszewski